Gmina Chojnów

Aktualności

Inwentaryzacja wybrobów zawierajacych szkodliwy azbest

Do 15 listopada 2017 r. potrwa aktualizacja ewidencji gospodarstw, na których terenie znajdują się materiały zawierające azbest. Aby skorzystać z programu dofinansowania jego usunięcia, należy wcześniej zgłosić naszą posesję do ewidencji. Odpowiednie formularze są dostępne w Urzędzie Gminy oraz na jej stronach internetowych.

Dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

W październiku Gmina Chojnów podpisała umowę dotacji na realizację zadania pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Chojnów w roku 2017” w  ramach Programu Priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej p.t.: „SYSTEM – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Część 1) Usuwanie wyrobów zawierających azbest.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Białej

16 października w Białej odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz złożył pracownikom oświaty życzenia oraz przekazał na ręce dyrektorów symboliczne wiązanki kwiatów.

Gminny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Zespół Szkolno-przedszkolny im. Jana Pawła II w Rokitkach zaprasza na Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej organizowany pod patronatem Wójta Gminy Chojnów Andrzeja Pyrza. 9 listopada młodzi artyści zmierzą się z trudnym repertuarem podczas koncertu, który odbędzie się w auli szkolnej w Krzywej.

Finał wojewódzkiego konkursu w Gminie Chojnów. Niedźwiedzice najpiękniejsze na Dolnym Śląsku!

W sobotę w Niedźwiedzicach w miała miejsce uroczystość nadania im tytułu Najpiękniejszej Wsi Dolnośląskiej. W konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego miejscowość Gminy Chojnów okazała się najlepsza spośród 11 pretendujących do tego miana wsi. W trakcie uroczystości premierę miał kilkunastominutowy film, prezentujący wyjątkowe walory Niedźwiedzic..

I Gala Rozdania Stypendiów Wójta Gminy Chojnów

29 września w Szkole Podstawowej w Krzywej im. 10 Brygady Kawalerii Pancernej miała miejsce uroczystość wręczenia stypendiów dla najzdolniejszych uczniów mieszkających w Gminie Chojnów. 93 prymusów odebrało z rąk Wójta Gminy Chojnów zaszczytne wyróżnienie.

Otwarcie boiska "Orlika" Okmiany

W minioną niedzielę w Okmianach odbyło się uroczyste otwarcie boiska sportowego. Obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Inauguracja nowego boiska była również zwieńczeniem kariery sportowej prezesa Klubu Orlik Okmiany — Mieczysława Kułagi — który rozegrał ostatni mecz w swojej sportowej karierze. Starcie z "Sokołem" Krzywa zakończyło się wynikiem 4-0 dla gospodarzy.

Święto Pieczonego Ziemniaka w Budziwojowie

Szkoła Podstawowa w Budziwojowie zaprasza na Święto Pieczonego Ziemniaka. 23 września na terenie przyszkolnym przygotowane zostanie ognisko, które posłuży do przygotowania jesiennego specjału, jakim jest właśnie pieczony ziemniak. Oprócz tego odbędą się zawody sportowe i loteria z atrakcyjnymi nagrodami, a także warsztaty plastyczne i zabawa na tzw. dmuchańcach.

Zwycięskie wieńce dożynkowe w Urzędzie Gminy Chojnów

Jeśli komuś nie udało się zjawić w Witkowie na Dożynkach Gminnych, a interesuje się sztuką ludową, będzie miał niepowtarzalną okazję nadrobienia zaległości. Od tego tygodnia w Urzędzie Gminy Chojnów podziwiać będzie można wieńce dożynkowe, które wygrały w konkursie organizowanym w trakcie tegorocznych dożynek. Pierwsze miejsce i tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego powędrował do sołectwa Witków, które było gospodarzem wrześniowej imprezy, a Jerzmanowice i Niedźwiedzice ze swoimi wieńcami zdobyły zasłużone wyróżnienie. Wyjątkowe ozdoby zostaną w urzędzie do połowy października.

O stypendia „zDolny Śląsk” można starać się tydzień dłużej

Fundacja Edukacji Międzynarodowej o tydzień przedłużyła termin naboru wniosków w XVII Konkursie Stypendialnym „zDolny Śląsk”. Uczniowie i absolwenci dolnośląskich szkół mogą składać wnioski do 22 września 2017. Decyduje data stempla pocztowego.

KRUS przestrzega dla bezpieczeństwa - Jesienne prace polowe pod nadzorem

Jeszcze tak nie dawno trwały na polach prace żniwne, a już inspektorzy KRUS oraz radcy PIP przygotowują kolejne wizytacje, tym razem jesiennych prac okopowych. Tak jak podczas wizytacji prac żniwnych, apelują do rolników o ostrożną i bezpieczną pracę. Zwracają uwagę na stan techniczny maszyn i pojazdów rolniczych oraz występujące zagrożenia dla użytkujących je osób.

Dożynki i Święto Św. Michała w Konradówce

24 września o 13:00 rozpocznie się święto plonów sołectwa Konradówka-Piotrowice. Proboszcz Parafii NMP w Chojnowie, Sołtys i Samorząd Wsi Konradówka i Piotrowice zapraszają na Dożynki Wiejskie oraz Święto Św. Michała. W progamie wyjątkowe atrakcje: poczęstunek (pieczony baran, kiełbaski, bigos, ciasto), loteria, występy zespołów ludowych, zabawa taneczna a dla najmłodszych zamek dmuchany. 

Kasztanowe Lato w Budziwojowie

Oferta kulturalna Gminy Chojnów właśnie wzbogaciła się o wyjątkową imprezę organizowaną w Budziwojowie. Festyn Rodzinny Kasztanowe Lato odbędzie się po raz pierwszy juz 23 września.

XV Wrześniowe Kresowiana w Białej

17 września w Białej spotkali się Kresowiacy i miłośnicy kultury kresowej. Wrześniowe Kresowiana to cykliczna impreza poświęcona kulturze kresów wschodnich organizowana od 15 lat przez Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury oraz Gminę Chojnów. 

10-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 w Chojnowie

Wczoraj w „Ceglanym Dworku” odbyła się szczególna uroczystość. Środowiskowy Dom Samopomocy nr 1 w Chojnowie obchodził 10 – lecie powstania. Uczestnicy oraz kadra, na czele z Panią Dyrektor Mariolą Pyrz, wspólnie świętowali. Czas wypełniły dobra zabawa i przegląd pamiątkowych zdjęć. Nie zabrakło też urodzinowego tortu.

Dożynki Gminne w Witkowie

10 września odbyło się wielkie święto Gminy Chojnów - Dożynki Gminne w Witkowie. Przygotowano wiele atrakcji zarówno tych muzycznych, rozrywkowych i kulinarnych. Gwiazdy tegorocznego święta plonów chyba nie trzeba przedstawiać - Zespół After Party w serwisie YouTube osiąga zawrotne liczby odtworzeń liczone w dziesiątkach milionów a na Facebooku ma ponad 200 tysięcy fanów. Jest twórcą takich hitów jak „Nie daj życiu się”, „Ona lubi pomarańcze”.

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gminie Chojnów

1 września w 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Gminie Chojnów uczczono pamięć tych, którzy za Polskę zapłacili cenę najwyższą, oddając w obronie ojczyzny własne życie.

XIX Konwent Wójtów i Burmistrzów "Wrzosowej Krainy"

W dniu 31 sierpnia w Niedźwiedzicach odbył się XIX Konwent Wójtów i Burmistrzów Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Wrzosowa Kraina”. Podczas spotkania, którego gospodarzem był Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz uzgodniono termin naboru projektów gminnych oraz podjęto dyskusję na temat filmu promującego wszystkie gminy z obszaru Wrzosowej Krainy.

Niedźwiedzice - najpiękniejszą wsią Dolnego Śląska!

Wczoraj dotarła do Gminy Chojnów wspaniała wiadomość! Niedźwiedzice zostały ogłoszone najpiękniejszą dolnośląską wsią. W konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego miejscowość Gminy Chojnów okazała się najlepsza spośród 11 zgłoszonych do konkursu wsi. Od kiedy 18 lipca komisja konkursowa odwiedziła Niedźwiedzice, wszyscy mieszkańcy czekali na werdykt. Co do tego, że Niedźwiedzice zasłużyły na miano najpiękniejszej wsi, nie ma najmniejszych wątpliwości.

II Rajd i Zlot Pojazdów Zabytkowych w Chojnowie

27 sierpnia na chojnowskim rynku zagościły setki motoryzacyjnych perełek z różnych stron świata i epok. Za sprawą klubu zrzeszającego miłośników motoryzacji Oldtimer Chojnów mieszkańcy Miasta i Gminy Chojnów byli świadkami niezwykłego motoryzacyjnego show.

Jubileusz "Słowików"

W sobotę w Starym Łomie odbyła się szczególna uroczystość! Zespół „Słowiki” obchodził 30 – lecie swojego istnienia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą, w której uczestniczyły wszystkie zespoły ludowe naszej Gminy oraz zaprzyjaźniony ze „Słowikami” zespół „Lasowianie” z Pieńska. Po mszy kolorowe i rozśpiewane towarzystwo przeniosło się do Świetlicy Wiejskiej, gdzie zespół odebrał gratulacje od zaproszonych gości i recitalem rozpoczął część artystyczną wieczoru.z

Seminarium pt. "Partycypacja społeczna w Gminie Chojnów"

23 sierpnia o godzinie 17:00 w Świetlicy Wiejskiej w Krzywej odbyło się seminarium pt. „Partycypacja społeczna w Gminie Chojnów”. Na spotkanie przybyli Sołtysi, przedstawiciele Rad Sołeckich, lokalni liderzy i działacze z Gminy Chojnów.

Dożynki Gminne w Witkowie

Coroczne święto plonów naszej gminy w tym razem gości w Witkowie. Gwiazdą tegorocznych Dożynek Gminnych będzie zespół After Party, który słynie z takich przebojów jak Ona Tańczyć Chce czy Nie daj życiu się. Pozaich występem przewidzianych jest wiele atrakcji, które zadowolą zarówno starszych, jak i młodszych uczestników zabawy.

XV Wrześniowe Kresowiana w Białej

17 sierpnia w Białej odbędą się tradycyjne Kresowiana. Impreza została objęta patronatem honorowym Wójta Gminy Chojnów Andrzeja Pyrza oraz Księdza Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury wraz z Parafią pw. Przemienienia Pańskiego w Białej przygotowali wiele atrakcji dla miłośników kresowej kultury.

II Rajd i Zlot Pojazdów Zabytkowych

W niedzielę 27 sierpnia na chojnowskim rynku odbędzie się impreza kierowana do miłośników dawnej motoryzacji. Po raz kolejny w Chojnowie zagoszczą motoryzacyjne cuda z różnych krajów i epok. Imprezę rozpocznie Rajd, w trakcie którego 65 pojazdów będzie zmagać się z wymagającą trasą ustaloną przez organizatora - Oldtimer Chojnów Classic Car Club.

Seminarium dotyczące środków partycypacyjnych Gminy Chojnów

Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz wraz ze Stowarzyszeniem Akademia Otwartych Umysłów oraz Stowarzyszeniem Aktywnych Mieszkańców Wsi Osetnica zapraszają na seminarium pt. „Partycypacja społeczna w Gminie Chojnów”, które odbędzie się w 23 sierpnia o godzinie 17:00 w Świetlicy w Krzywej.

Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych konsultacjach nt. pozyskiwania funduszy unijnych. Mobilny Punkt informacyjny będzie działał w Urzędzie Gminy Chojnów 22 sierpnia 2017 r. W trakcie dyżuru konsultant udzieli zainteresowanym informacji nt. aktualnych i przyszłych możliwości otrzymania wsparcia z Funduszy Europejskich, w tym zasad i procedur ubiegania się o dotacje.

Chroń dziecko w gospodarstwie rolnym

Organizacja bezpiecznej pracy w rolnictwie to trudne wyzwanie, szczególnie w rodzinnych gospodarstwach, które są jednocześnie miejscem pracy i domem. Rozdzielenie tych dwóch sfer życia jest bardzo trudne, ale w trosce o bezpieczeństwo dzieci - konieczne. Państwowa Inspekcja Pracy apeluje: Chroń dziecko w gospodarstwie rolnym!

Niedźwiedzice - Piękna Wieś Dolnośląska

We wtorek 18 lipca sołectwo Niedźwiedzice gościło komisję konkursową „Piękna Wieś Dolnośląska 2017”.
Podczas wizytacji mieszkańcy oprowadzili komisję po miejscowości, ukazując jej niepowtarzalne i wyjątkowe walory przyrodnicze. Zaprezentowali także to, czym sołectwo może się pochwalić, jakie ma plany na przyszłość oraz przedstawili dorobek grup działających na terenie sołectwa.

Harcerze w Biskupinie gościli kolegów z Ukrainy

Okręg Dolnośląski ZHR od 2011 roku organizuje w naszej gminie letnie obozy harcerskie. W tym roku w lesie nieopodal Biskupina przebywa ponad 100 harcerzy. Wczoraj ich obóz odwiedziły dzieci z Ukrainy, przebywające w Polsce na wakacjach. Jak poradziły sobie w leśnej głuszy?

Święto Sportu i Zdrowia

W niedzielę, 2 lipca na boisku sportowym w Goliszowie odbyło się Święto Sportu i Zdrowia. Niemal przez cały dzień odbywały się rozmaite konkurencje, w których chętnie brali udział zarówno profesjonalni sportowcy, jak i domorośli miłośnicy aktywności fizycznej. Turniej piłki siatkowej, piłki nożnej, turniej szachowy, a nawet rzut beretem to tylko część ze sportowych atrakcji, które czekały tego dnia w Goliszowie. Nowością był I Gminny Bieg na dystansie 2,5 km.

Zamienice gościły kultury świata

Po raz kolejny w Zamienicach odbył się tradycyjny Kermesz Łemkowski, od lat związany z Międzynarodowym Festiwalem Folklorystycznym „Świat Pod Kyczerą". W minioną sobotę na terenie przylegającym do Parafii Greckokatolicka pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela rozbrzmiały dźwięki folkloru z różnych stron świata. Na jednej scenie oprócz rodzimych Goliszowian, Kalinek i Słowików pojawiły się m.in. zespoły z Kostaryki, Chin, Gruzji, Czech, Turcji i Rumunii.

następna strona »

Kontakt

Gmina Chojnów
ul. Fabryczna 1
59-225 Chojnów

NIP: 6940010003
REGON: 390004984

76 818 85 02
www.gmina-chojnow.pl

Banery

Stopka

baner toplayer