Gmina Chojnów

Zespoły Folklorystyczne

Goliszowianie

  • -

Zespół pochodzi z Goliszowa. Powstał w 2006 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich. Pierwszym kierownikiem muzycznym był śp. Jerzy Kazik, który uczył  członków zespołu podstaw śpiewu i zachowania się na scenie. To pod kierownictwem Jerzego Kazika zespół był już w 2007 roku na Jesiennej Liście Przebojów Radia Wrocław, gdzie na 10 zespołów zajął  4 miejsce. Obecnie Kierownikiem zespołu jest Pani Władysława Kościk a kierownikiem muzycznym Pan Andrzej Peregrym, który akompaniuje członkom zespołu na akordeonie. W zespole śpiewa obecnie 10 osób, w tym dwóch Panów. Zespół wykonuje utwory ludowe oraz bierze udział w imprezach kulinarnych. Od 2008 roku „Goliszowianie” są współorganizatorami Gminnego Święta Sołtysa.  Co rok, w lipcu zespół prezentuje nasza gminę na Wojewódzkim Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich w Stolcu, koło Ząbkowic Śląskich a także regularnie uczestniczy we wszystkich imprezach gminnych.

Jaskółki

  • -

Jaskółki powstały w 2000 roku w Krzywej z inicjatywy kierownika Ogniska Muzycznego w Chojnowie, Pana Jerzego Kazika. Do zespołu należały wtedy osoby dorosłe, dzieci i młodzież. Teraz zespół liczy 10 członków. Obecnie funkcję kierownika zespołu dzielą Pani Teresa Szyptur i Charlotte Berezowska a opiekę muzyczną sprawuje Piotr Koziar. Na akordeonie akompaniuje śpiewającym Pniom, zarówno Pan Piotr jak i Pan Kacper Pietrusiak. W repertuarze zespołu są pieśni ludowe, patriotyczne i religijne. Jaskółki brały udział m. in. w Regionalnych Spotkaniach Folklorystycznych, Przeglądach Zespołów Kolędniczych i Biesiadnych, Festiwalach Kolęd i Pastorałek oraz wielu uroczystościach lokalnych o charakterze ludowym, religijnym czy biesiadnym.  Jaskółki nie tylko śpiewają. Często też przygotowują inscenizacje ukazujące tradycje i zwyczaje ukazujące tradycje i zwyczaje ludowe tj. wieczerzę wigilijną , obrzędy dożynkowe itp. Biorą także udział w pokazach gotowania, układania stroików świątecznych i bukietów. Cały czas aktywnie poszerzają swoje występy o nowe pomysły.

Kalinki

  • -

Kalinki powstały w 1980 r. w Rokitkach. Inicjatorką powstania oraz pierwszym kierownikiem zespołu była Pani Kazimiera Trojniarz. Od 2015 r. kierownikiem jest pani Grażyna Zielińska a opiekunem muzycznym pan Andrzej Peregrym, który akompaniuje Paniom na akordeonie. Początkowo zespół liczył 20 osób obecnie zaś tylko 6. Co nie przeszkadza Paniom w kontynuowaniu występów, które zawsze są pełne pozytywnej energii, śpiewu i tańca.  Podczas swojej kariery zespół wystąpiły na wielu przeglądach zespołów folklorystycznych, przeglądach piosenki kresowej i festiwalach pieśni ludowych, kolęd i pastorałek oraz oczywiście we wszystkich lokalnych uroczystościach. Swoim śpiewem uświetniały również święta ludowe oraz dożynki gminne, wojewódzkie i diecezjalne. Warto wspomnieć, że Kalinki otrzymały odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” a ich utwory znalazły się w wiosennej edycji Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław  w roku 2013.

Słowiki

  • -

Zespół Słowiki powstał przy Kole Gospodyń Wiejskich w Starym Łomie w roku 1988. Pierwszą kierowniczką zespołu była Pani Maria Górak. Zespół zadebiutował już w krótkim czasie po powstaniu na VII Spotkaniu Zespołów Folklorystycznych w Legnicy. W roku 1995 opiekę nad zespołem przejmuje instruktor muzyczny i akompaniator, Pan Jerzy Kazika a kierowniczką zostaje Pani Maria Kulpa.  Repertuar „Słowików” jest bardzo różnorodny. Zespół wykonuje głównie piosenki i przyśpiewki ludowe, których zasób czerpie z tradycji i zwyczajów członków zespołu. Zespół śpiewa po polsku, ukraiński oraz jugosłowiańsku a występy zespołu wzbogacone są prezentacjami dawnych obrzędów wywodzącymi się z tych trzech kultur takich jak jasełka, zrękowiny czy jagodobranie. Słowiki mają na koncie nagranie płyty z okazji swojego 30 - lecia. Mogą pochwalić się też wielotomową kroniką którą prowadzi obecna kierownik zespołu, Pani Danuta Łysak.

Przyjaciółki

  • -

Pochodzące z Niedźwiedzic „Przyjaciółki” to jeden z najstarszych, a jednocześnie jeden z najmłodszych zespołów działających w Gminie Chojnów. Wszystko za sprawą przerwy, jaką Panie zrobiły w swojej działalności. Po niemal 40 latach z inicjatywy Radnego Gminy Chojnów i Sołtysa Niedźwiedzic Józefa Przyłuckiego zespół reaktywował się. Pan Józef Przyłucki został kierownikiem zespołu a opiekunem muzycznym pan Franciszek Sokołowski. Do 5-osobowego składu sprzed lat dołączyły nowe głosy, tworząc największą w gminie  grupę wokalną. Zespołowi akompaniują muzycy na akordeonie, gitarze saksofonie, klarnecie i instrumencie perkusyjny. Swój pierwszy występ po reaktywacji „Przyjaciółki” dały 11 czerwca 2016 r. podczas obchodów 70-lecia Szkoły Podstawowej w Niedźwiedzicach, a już od 15 stycznia gościły w Zimowej Edycji Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław. Edycję tą wygrały dzięki czemu nagrały płytę w profesjonalnym studiu Radia Wrocław. Po tym osiągnięciu lista sukcesów zaczęła ekspresowo się wydłużać.

Michalinki

  • -

Michalinki pochodzące z Konradówki i Piotrowic to zespół młody ale niezwykle wszechstronny. Oprócz działalności w zespole folklorystycznym, który założyły w 2015 roku, współtworzą także Koło Gospodyń Wiejskich. Często goszczą na prezentach świątecznych potraw, jarmarkach i konkursach rękodzieła. Mają wyjątkowego opiekuna - to Święty Michał Archanioł, patron kościoła w Konradówce, od którego zaczerpnęły nazwę zespołu. Na akordeonie „Michalinkom” przygrywa Bogumił Sankiewicz a kierownikiem zespołu Stanisława Pakos. Swój debiutancki występ dały podczas Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Wilczym Lesie w 2015 roku i od tamtej pory regularnie występują na scenach regionu i gminy. Niedługo po swoim pierwszym występie odnotowały wysoką, 3 pozycję w zimowej edycji Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław i mogą pochwalić się własną płyta. Śpiew to tylko jedna z pasji Pań z zespołu. Panie regularnie uczestniczą w  Prezentacjach Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych i Bożonarodzeniowych we Wrocławiu.

Albinki

  • -

Zespół pochodzi ze Strupic  i powstał w roku 2008. Kierownikiem „Albinek” jest pani Albina Szczecina a opiekę muzyczną sprawuje pani Ewa Rogowska, która akompaniuje śpiewakom na akordeonie. Za sprawą dwojga mieszkańców pobliskiej Rokitnicy, którzy dołączyli do zespołu, instrumentarium powiększyło się o saksofon. Zespół bierze udział w lokalnych uroczystościach i festiwalach na terenie gminy a także w regionie. Albinki brały udział w festiwalu „Nad Skorą śpiewanie” w Zagrodnie, Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Siedliskach, Festiwalu Pieśni Patriotyczno Religijnej w Wilczym Lesie i wielu innych. W roku 2011 utwory Albinek znalazły się na czwartym miejscu Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław. W 2018 zespół obchodził 10 lecie powstania i z tej okazji nagrał płytę ze swoimi największymi przebojami.

Kontakt

Gmina Chojnów
ul. Fabryczna 1,
59-225 Chojnów
tel. +48 76 818 85 02

e-mail: urzad@gmina-chojnow.pl

Banery

Stopka