Gmina Chojnów

Aktualności - rok 2017

  • -

Ucieczka z miasta na wieś - Gmina Chojnów miejscem na całe życie

Gospodarstwo ART – Agroturystyczne “Farma Martynika” z Jaroszówki w Gminie Chojnów w oryginalnej serii dokumentalnej “Daleko Od Miasta 4” emitowanej na kanale Domo+

Hałas i pęd wielkiego miasta. Życie, które sprowadza się wyłącznie do konsumpcji. Ludzie, którzy mijając się nie spoglądają sobie w oczy tylko wbijają obojętny wzrok w płyty betonowego chodnika.  Cisza i spokój to teraz luksus. A to można znaleźć w czwartym sezonie autorskiego programu producentki Magdy Kovcin “Daleko od Miasta”.

Wielu mieszkańców miast  marzy o tym, aby rzucić pracę na etacie i zaszyć się gdzieś na wsi, ale nie wszyscy swoje marzenia przekuwają w rzeczywistość.
Gospodyni programu Natalia Sosin-Krosnowska odwiedza byłych “mieszczuchów”, którzy podjęli odważną decyzję i układają sobie życie na nowo - daleko od metropolii. Co robią? Jak zarabiają na życie? Czy nie brakuje im miejskich atrakcji? I czy życie na wsi to sielanka? A może nieustanna praca? To tylko kilka z wielu pytań, które zadaje bohaterom swojego programu.

Bohaterami 10 odcinka 4 serii programu “Daleko Od Miasta” są mieszkańcy Gminy Chojnów, właściciele “Farmy Martynika” - Marta i Mateusz Miłkowscy. W 2013 roku zamienili hałaśliwe wielkomiejskie życie w Warszawie na sielankowe gospodarstwo w Jaroszówce. Przed przeprowadzką kilkakrotnie pokonywali odległość 500 km, aby znaleźć swoje wymarzone miejsce na Dolnym Śląsku. Fascynuje ich zdrowy styl życia, naturalne budownictwo, permakultura oraz stare rzemiosło.  Od czterech lat sami remontują swoje, poniemieckie zabudowania. Na wiosnę planują otworzyć na Farmie trzy pracownie ginących zawodów – kowalską, zduńską i garncarską.  Prowadzą też swoje autorskie warsztaty weekendowe - “Ucieczka z miasta na wieś – warsztat praktyczny” skierowane do mieszkańców miast, którzy marzą o wyprowadzce na wieś.

MARTA – pedagog ze specjalizacją oligofrenopedagogika; dyplomowana instruktorka pilates; dawniej, przez wiele lat pracowała w pomocy społecznej; obecnie na wsi działa jako animator kultury, instruktorka pilates, ceramiczka, prowadzi zagrodę edukacyjną oraz organizuje warsztaty we własnej agroturystyce „Farma Martynika”. Z pasją zajmuje się gotowaniem zdrowych wegetariańskich i wegańskich posiłków dla swoich gości, prowadzi permakulturowy ogród, tynkuje i zdobi tynkami piece i ściany, szyje i odnawia stare meble. Teraz planuje spełnić kolejne marzenie i w tym roku rozpoczyna podyplomowe studia na kierunku Psychosomatyczne Praktyki Jogi na wrocławskim AWF. Ma zamiar zaadaptować jedno z pomieszczeń w gospodarstwie na profesjonalną salę do ćwiczeń i prowadzić warsztaty jogi.

MATEUSZ – rdzenny warszawiak; absolwent „Batorego” i SGH, pracował jako menadżer oraz prowadził własną działalność gospodarczą; obecnie na wsi pracuje jako zdun i organizuje warsztaty zduńskie dla dzieci i dorosłych. Znajomość języka angielskiego pozwala mu na to, by prowadzić również warsztaty dla obcokrajowców. Działa aktywnie w programie „Dolny Śląsk bez dymu” oraz w Grupie Odnowy Wsi Dolnośląskiej. Samodzielnie remontuje stare gospodarstwo. Na przełomie roku planuje odbyć praktykę w kuźni pod okiem zawodowego kowala aby móc później rozwijać swoją pasję we własnej pracowni. Wspólnie z Martą prowadzi Zagrodę „Farma Martynika” - ww.farmamartynika.pl

Z programu dowiecie się, co spowodowało, że podjęli decyzję o ucieczce na wieś. Jak się do tego przygotowywali, dlaczego wybrali właśnie Gminę Chojnów oraz jak przeprowadzka zmieniła ich życie i pracę.

Opowieść o życiu tej nietuzinkowej pary, która odważnie i z determinacją realizuje swoje marzenia zobaczycie w premierowym odcinku już 9 grudnia o godzinie 18.00 na kanale Domo+.

  • Daleko od miasta 1.jpg
  • Daleko od miasta 2.jpg
  • Daleko od miasta 3.jpg
  • Daleko od miasta.jpg

wstecz

Kontakt

Gmina Chojnów
ul. Fabryczna 1,
59-225 Chojnów
tel. +48 76 818 85 02

e-mail: urzad@gmina-chojnow.pl

Banery

Stopka