Gmina Chojnów

Aktualności

  • Lampa ledowa

Trwa modernizacja lamp ulicznych w Gminie Chojnów: sodowe wymieniane są na ledowe. Wartość inwestycji oszacowano na blisko 280 tys. zł.

Gmina Chojnów realizuje kolejne projekty modernizacji oświetlenia w sołectwach. Ekologiczne zmiany nastąpiły już w kilku miejscowościach, obecnie w Białej i w Biskupinie są w trakcie realizacji. Stopniowo i skutecznie stare lampy uliczne wymieniane są na nowe, energooszczędne. 
Trwa modernizacja oświetlenia ulicznego w Gminie Chojnów. W lutym br. dokonano wymiany 40 szt. lamp w Białej oraz 10 szt. Zamienicach. Wartość zadania oszacowano na 106 tys. zł. Obecnie prace trwają w miejscowości Biskupin, gdzie docelowo wymianie ulegnie 70 szt. lamp. Dodatkowo, jeszcze w marcu, wymienionych zostanie 10 punktów świetlnych w Białej. Łączna wartość modernizacji 80 szt. lamp wyniesie blisko 170 tys. zł.
Zasadność wymiany opraw na nowoczesne, ledowe źródła światła jest najczęściej argumentowana kryterium ekonomicznym  – dzięki takiej inwestycji znacznie zredukują się koszty zużycia energii elektrycznej. Jednakże modernizacja oświetlenia ma także na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu  użytkowników dróg, a także rozświetlenie obiektów i przestrzeni gminnej.
- Modernizacja oświetlenia przyniesie oszczędność zużycia energii na poziomie ok. 50%. Oznacza to zmniejszenie emisji CO2 i innych szkodliwych substancji do atmosfery – informuje Wójt Gminy Chojnów, Andrzej Pyrz. 
Oprawy zamontowane na terenie Gminy Chojnów emitują światło maksymalnie zbliżone do naturalnego światła dziennego. Dodatkowym atutem profesjonalnego doboru optyki opraw jest wysoki poziom równomierności oświetlenia. Z kolei dzięki soczewkom, które emitują strumień światła w pożądanym kierunku, unika się efektu tzw. „śmiecenia światłem”, co jest dużym problemem terenów mieszkalnych i wywiera niekorzystny wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, ale także na zwierzęta prowadzące nocny tryb życia.

  • 1
  • 2
  • 3

wstecz

Kontakt

Gmina Chojnów
ul. Fabryczna 1,
59-225 Chojnów
76 818 85 02

urzad@gmina-chojnow.pl

Banery

Stopka