Gmina Chojnów

Wszystkie aktualności

  • medium

W dniach 22 - 26 listopada odbędzie się zbiórka elektrośmieci - sprawdź harmonogram

W dniach 22-26 listopada na terenie naszej gminy odbędzie się mobilna zbiórka elektrośmieci. Mieszkańcy Gminy Chojnów będą mogli bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektroniczny, który zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinien zostać poddany utylizacji. 
Jest to kolejna akcja, która będzie polegała na tym, że odbierzemy zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny spod posesji każdego mieszkańca. Do tej pory dwa razy w roku były organizowane punkty, do których mieszkańcy mogli przynieść elektrośmieci. Tym razem wychodzimy naprzeciw wszystkim tym, którzy mają problem z transportem i bezpośrednio przyjedziemy do każdego mieszkańca w naszej gminie – mówi Radosław Lipa – inspektor ds. ochrony środowiska i gospodarki odpadami w Urzędzie Gminy Chojnów. 
Ustalony został harmonogram, według którego odbywać się będzie odbiór. Ważne jest, aby mieszkańcy pozostawili elektrośmieci w wyznaczonym dniu przy swojej posesji przed godziną 7 rano. Pamiętajmy, aby pozostawione sprzęty nie zagradzały przejazdu, ale też by były pozostawione w miejscu widocznym dla firmy obsługującej zbiórkę. 
W ramach zbiórki można oddać zużyty, uszkodzony, ale kompletny sprzęt pochodzący tylko i wyłącznie z gospodarstwa domowego. Pracownicy obsługujący zbiórkę mogą odmówić zabrania sprzętu niekompletnego (np. lodówki bez agregatu), bądź pochodzącego z działalności gospodarczej. 
Podczas mobilnej zbiórki elektrośmieci można oddać:
- sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury np. lodówka, zamrażarka, klimatyzator, grzejnik,
- ekrany, monitory,
- lampy, LEDy, 
- urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, oprawy oświetleniowe, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, sprzęt muzyczny, narzędzia elektryczne i elektroniczne, zabawki zasilane na baterie lub elektryczne, sprzęt do wytwarzania prądów elektrycznych np. pralki, suszarki do odzieży, zmywarki, piekarniki, odkurzacze, kuchenki mikrofalowe, żelazka, tostery, czajniki elektryczne, kamery i zegary,
- sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, np. telefony komórkowe, kalkulatory kieszonkowe, zasilacze, laptopy i drukarki.
Ważne jest, aby pod żadnym pozorem nie demontować sprzętu samodzielnie. Stanowi to realne zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka. W skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do zatrucia organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie. Elektrośmieci zawierają wiele szkodliwych substancji, takich jak rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu. Przy samodzielnej próbie demontażu np. agregatu z lodówki może dojść do wydostania się substancji i przeniknięcia do gleby, wód gruntowych i powietrza. Demontaż elektrośmieci może być dokonywany wyłącznie w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania, które posiadają stosowne zezwolenia. 
Mobilną zbiórkę elektrośmieci w Gminie Chojnów obsługuje firma AG EKO Aneta Goneta z siedzibą przy ul. Kolejowej 7 w Lubinie (tel. 603 249 349). Do realizacji zadania przeznaczono samochody o numerach rejestracyjnych DLU 70727 i DLU 35522. 
Dodatkowych informacji udziela Radosław Lipa – inspektor ds. ochrony środowiska i gospodarki odpadami w Urzędzie Gminy Chojnów pod numerem telefonu 601 280 045. 

  • Harmonogram

wstecz

Kontakt

Gmina Chojnów
ul. Fabryczna 1,
59-225 Chojnów
tel. +48 76 818 85 02

e-mail: urzad@gmina-chojnow.pl

Banery

Stopka