Menu
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Odnośniki
- BIP
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Odnośniki
- Profil w serwisie Facebook
- Fundusze Unijne 2014 - 2020
- Deklaracja Dostępności
- Cyberbezpieczeństwo
Menu
Aktualności - rok 2020
Konradówka najpiękniejszą wsią na Dolnym Śląsku!
Konradówka zwyciężyła w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska 2020” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Miejscowość z Gminy Chojnów zdeklasowała 8 konkurentów.
Konkurs „Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowany został przez Urząd Marszałkowski już po raz dwunasty. To jeden z elementów wsparcia jakie Urząd przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Jego celem jest wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich, które staną się przykładem dla innych wsi do realizacji podobnych przedsięwzięć.
Do tegorocznej edycji konkursu, zgłoszono 17 wsi z 13 gmin, w tym do kat. „Najpiękniejsza Wieś” – 9 wsi, do kat. „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” – 9 projektów. Do udziału w pracach Komisji konkursowej, powołanej przez Marszałka Województwa, zaproszeni zostali przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Posiedzenie Komisji na którym dokonano wyboru laureatów w obu kategoriach odbyło się 7 września.
Wszystkie miejscowości, które od 2009 roku, kiedy konkurs został zorganizowany po raz pierwszy, łączy jedna rzecz – statuetka w postaci koguta, która co roku wędruje do zwycięskiej miejscowości. Na piórach jego ogona wyrzeźbiono nazwy wszystkich wsi, które nosiły miano najpiękniejszej na Dolnym Śląsku. Teraz do tego grona dołączy również Konradówka.
Podsumowanie konkursu zaplanowano na 30 października 2020 r.
Konradówka od lat promuje się jako rolnicza wieś, w której tradycje przeplatają się z nowoczesnością. "Mieszkańcy Konradówki od wielu lat są ogromnie zaangażowani w życie społeczno-kulturalne swojej miejscowości. Na terenie Konradówki działa kilka formalnych lub mniej formalnych organizacji. Te organizacje i ich działalność sprawiły, że miejscowość pięknieje, a tradycyjne wartości rolnicze przeplatają się z nowoczesnością i przedsiębiorczością mieszkańców" – informuje Sołtys Sołectwa Konradówka, Piotrowice - Sylwia Siwak.
W Konradówce przeważają gospodarstwa tradycyjne. W regionie uprawia się zboża głównie pszenicę i rzepak oraz ziemniaki. W hodowli dominuje bydło mięsne a także trzoda chlewna, kozy i owce. Na terenie miejscowości funkcjonuje 55 gospodarstw rolnych. Największy ich odsetek stanowią gospodarstwa o powierzchni od 7 do 10 ha.
W 2019 roku z inicjatywy mieszkańców samorząd Gminy Chojnów wybudował w miejscowości świetlicę wiejską. W jej budowie wykorzystano nowoczesne proekologiczne rozwiązania. Dzięki systemowi paneli fotowoltaicznych zamontowanych na budynku obiekt jest energooszczędny. Świetlica pełni rolę swoistego centrum społeczno – kulturowego w miejscowości. Odbywają się w tu liczne spotkania, warsztaty edukacyjne oraz zabawy integracyjne.
W Konradówce niemal od początku działania programu zawiązała się grupa odnowy wsi. "Staramy się wykorzystywać to co mamy najlepsze - kapitał społeczny. Dzięki umiejętności współpracy, zaufaniu i dobrym relacjom mieszkańców realizujemy założone przez nas cele Sołeckiej Strategii Rozwoju. Jako Grupa Odnowy Wsi robimy wszystko, aby nasza miejscowość była atrakcyjnym miejscem zamieszkania, inwestycji, pracy i współdziałania…" - mówi z dumą Lucjana Zimirska - lider grupy odnowy wsi.
Konradówka posiada bogatą ofertę dla turystów skoncentrowaną w ramach wsi tematycznej - Rogata Wieś. Konradówka zaprasza turystów na bliskie spotkanie w prawdziwym gospodarstwie rolnym ze zwierzętami, szczególnie tymi z rogami… Stąd zrodził się pomysł, aby wykorzystując potencjał wsi, stworzyć jej ofertę turystyczna.
Na terenie Konradówki znajduje się obiekt edukacyjny „Bycza zagroda”. Funkcjonuje także gra terenowa - Wyprawa Odkrywców – QUEST - ROGATYM SZLAKIEM. Spacerując po miejscowości można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o rogatych zwierzętach i oczywiście zobaczyć na żywo wypasające się krowy, kozy czy barany. Na turystów czekają tu nie tylko malownicze widoki i świeże powietrze, ale także wgląd w lokalne gospodarstwo. Możliwość podpatrywania rolnika przy pracy, czy nawet pomoc przy codziennych obowiązkach stanowi niemałą atrakcję dla mieszkańców wielkich miast.
W Sołectwie aktywnie działają dwa Koła Gospodyń Wiejskich. Panie i Panowie z KGW znane są z dbałości o poszanowanie tradycji i kultury dolnośląskiej wsi a także wybornych kulinariów przygotowanych z oryginalnych receptur. Koło Gospodyń Wiejskich często bierze udział w różnych konkursach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Izbę Rolniczą.
"Prezentując nasz dorobek, zdobywamy liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. na prezentacjach „Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek” w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu oraz w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów. Możemy pochwalić się uznaniem jury dla naszego rękodzieła, tradycyjnych potraw i nalewek" – mówi Kierownik Koła Gospodyń Wiejskich – Stanisława Pakos.
W miejscowości prężnie działa Fundacja Dolina Nadziei. "Od początku istnienia zrealizowała sporą liczbę projektów i pozyskała blisko 100 tysięcy złotych z różnych programów i źródeł, przeznaczonych na cele rozwoju wsi. Fundację założyło 5 mieszkanek naszego Sołectwa, po to aby móc formalnie wspierać inicjatywy naszych mieszkańców. Przestrzeń działania Fundacji jest bardzo duża. Podejmujemy wszelkie przedsięwzięcia związane z rozwojem naszej wsi, takie na rzecz dzieci i młodzieży, jak również seniorów czy osób niepełnosprawnych" – informuje Urszula Pawlus z Fundacji Dolina Nadziei.
We wsi od 2014 r. funkcjonuje również zespół muzyczny „Michalinki”. Blisko 15 osobowy zespół - mimo tego iż istnieje krótko - na swoim koncie ma już bardzo cenne wyróżnienie jakim jest III miejsce w zimowej edycji Listy Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław w 2016. "Jest nam ogromnie miło, że śpiewanie, które sprawia nam tyle radości, podoba się słuchaczom. 3 miejsce w Plebiscycie Radia Wrocław jest dla nas wielkim wyróżnieniem i motywacją do dalszej pracy nad naszym repertuarem." – komentuje Stanisława Pakos – kierownik zespołu.
Zagroda „Skrzydlate niebo” zachęca turystów do obcowania z naturą. Ten urokliwy zakątek otoczony jest starodrzewiem, pełnym poziomek wiosną i grzybów jesienią. Gospodarstwo jest oddalone od głównych dróg, zapewnia wypoczynek w ciszy i kontakt z naturą. Pachnie tu świeżo pieczonym chlebem i ziołami. Miejsce znane jest z gościnności, serdecznej atmosfery i rozmów przy domowej herbacie. "Zagroda ”Skrzydlate niebo” zrodziła się z rodzinnych wspólnych planów i marzeń. Skrywane w głębi duszy, dojrzewały latami i cierpliwie czekały na realizację. Miejsce nazwaliśmy ”Skrzydlatym niebem”, bo jest tu magicznie, a śpiew ptaków zamieszkujących drzewa uskrzydla. Całość posesji pod względem architektury to połączenie nowego designu z rustykalnym stylem, poszanowaniem tradycji i wiejskiej architektury. Na terenie posesji można zobaczyć mnóstwo ciekawych eksponatów związanych z dawną formą rolnictwa czy maszyny wykorzystywane kiedyś w gospodarstwie domowym" – informuje Anna Dudzińska
Z inicjatywy mieszkańców powstał „Park integracji pokoleń” – miejsce, gdzie mieszkańcy sołectwa aktywnie spędzają czas.
W Konradówce aktywnie funkcjonuje klub nordic walking, który każdego dnia spotyka się, aby ćwiczyć kondycję. Rzeka skora daje możliwości wykorzystania jej nurtu również do aktywności fizycznej. Mieszkańcy i turyści chętnie wykorzystują wartką wodę do spływów kajakowych i pontonowych. Zimą, kiedy temperatura schodzi poniżej zera w rzece morsuje lokalny klub „Dolina Muminków”.
W czasie wolnym od pracy w Konradówce organizuje się wiele przedsięwzięć oraz imprez aktywujących mieszkańców: Bale Karnawałowe dla dzieci, Festiwal Humoru i Żartu, święto rodziny a także flagowe wydarzenie Święto Św. Michała - uroczystości ku czci św. Michała Archanioła – patrona kościoła w Konradówce. Dla mieszkańców są to okazje do spotkań a dla wszystkich przyjezdnych to wspaniałe okazje do zabawy oraz wspólnego podziwiania Rogatej wsi.
"Gmina Chojnów ma duże doświadczenie we wdrażaniu Programu Odnowy Wsi jako regionalnego systemu wsparcia sołectw. Konradówka jest tu liderem, którego realizowane projekty mogą stano-wić dobry przykład zaangażowania mieszkańców oraz wykorzystania środków samorządowych, krajowych czy unijnych. Z jednej strony sołectwo we własnym zakresie wykonuje drobne projekty integrujące i upiększające ich „małe ojczyzny”, z drugiej strony dzięki aktywnym liderom staje się miejscem absorpcji znacznych środków unijnych" – mówi Wójt Gminy Chojnów, Andrzej Pyrz. "Rozpiera mnie duma, że już po raz drugi miejscowość z Gminy Chojnów została doceniona w konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska". Jest to zasłużona nagroda i wyraz uznania dla wielkiego zaangażowania i ciężkiej pracy społeczności lokalnej Konradówki. Celem konkursu jest bowiem wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej kreatywnych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. Doceniane są przede wszystkim inicjatywy społeczności lokalnej, działalność organizacji pozarządowych czy umiejętne wykorzystanie różnego rodzaju instrumentów wsparcia. Tego sukcesu nie udałoby się osiągnąć bez ciężkiej pracy oraz wyjątkowo dobrej współpracy mieszkańców sołectwa i działających na jego terenie organizacji. Serdecznie gratuluję mieszkańcom Konradówki".
Konradówka od zawsze kojarzona była z tradycjami rolniczymi, spokojem, malowniczymi krajobrazami, smakami „jak u babci” oraz naturą, która jest bardzo różnorodna. Dziś miejscowość prężnie rozwija się, wykorzystując swój potencjał. Mimo zastosowania nowoczesnych rozwiązań zarówno w rolnictwie jak i w prowadzonych inwestycjach nie zatraciła tego, co najlepsze, czyli tradycji i wyjątkowego klimatu.
Kontakt
Gmina Chojnów
ul. Fabryczna 1,
59-225 Chojnów
tel. +48 76 818 85 02
e-mail: urzad@gmina-chojnow.pl