Gmina Chojnów

Aktualności - rok 2017

 • -

Niedźwiedzice - najpiękniejszą wsią Dolnego Śląska!

Wczoraj dotarła do Gminy Chojnów wspaniała wiadomość! Niedźwiedzice zostały ogłoszone najpiękniejszą dolnośląską wsią. W konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego miejscowość Gminy Chojnów okazała się najlepsza spośród 11 zgłoszonych do konkursu wsi. Od kiedy 18 lipca komisja konkursowa odwiedziła Niedźwiedzice, wszyscy mieszkańcy czekali na werdykt. Co do tego, że Niedźwiedzice zasłużyły na miano najpiękniejszej wsi, nie ma najmniejszych wątpliwości.

Kiedy tylko mijamy znak drogowy, informujący nas o tym, ze wjeżdżamy do wsi, możemy się spodziewać, że Niedźwiedzice nie są zwyczajnym miejscem.  Mieszkańcy czują się bardzo przywiązani do swojego symbolu, jakim jest bocian. Wita nas piękna rzeźbiona tablica, na której widnieje ten sympatyczny ptak. Skąd wziął się pomysł z bocianem? Przecież pierwszym skojarzeniem z Niedźwiedzicami jest raczej niedźwiedź. Zagadkę wyjaśniła nam Halina Zguda Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Niedźwiedzice. – Nie wymyśliliśmy bocianów, one same do nas przyleciały. Odkąd pamiętam, nasza wieś była miejscem ich gniazdowania. Te dostojne ptaki przyzwyczaiły się do nas, a my przyzwyczailiśmy się do nich. Śmiało mogę powiedzieć, że jesteśmy dobrymi sąsiadami (śmiech). Te słowa potwierdziły się w trakcie wizyty komisji konkursowej z Urzędu Marszałkowskiego. Majestatyczne ptaki spacerowały po wsi, zupełnie niespłoszone, jeszcze bardziej akcentując jej bociani charakter. 

Niedźwiedzice nie tylko mają pomysł na siebie, ale też konsekwentnie go realizują. We wsi prężnie działają: Szkoła Podstawowa, Rada Parafialna, Zespół Folklorystyczny „Przyjaciółki”, Klub Seniora, Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Niedźwiedzice, Grupa Odnowy Wsi, Rada Solecka, OSP, klub piłkarski LZS "Iskra", Koło Łowieckie "Diana". Dzięki tak dużej aktywności grup działania, mieszkańcy nie mogą narzekać na nudę. Oferta kulturalna Niedźwiedzic jest naprawdę bogata i wyróżnia się na tle gminy, a nawet powiatu. Organizowane są tu warsztaty wykonywania ozdób filcowych, warsztaty kulinarne, wokalne, a nawet poszukiwania skarbów czy marsze z kijkami. Niedźwiedzice były gospodarzem ubiegłorocznych Dożynek Gminnych, gdzie niemal wszystkie te atrakcje mogliśmy podziwiać w jednym miejscu.

Estetyka wsi jest na najwyższym poziomie. Równo przystrzyżone trawniki, pobielone ściany zabudowań gospodarskich, niepozwalające się zgubić tabliczki kierunkowe z wizerunkiem, a jakże inaczej, bociana czy pięknie utrzymane i ozdobione przystanki autobusowe musiały wywrzeć spore wrażenie na komisji. Czy wszyscy mieszkańcy jednakowo dbają o wizerunek wsi?
 U nas w Niedźwiedzicach panuje przekonanie, że estetyka wsi jest naszą wspólną wizytówką. Dlatego sami, jako mieszkańcy dbamy zarówno o miejsca spotkań, jak i otoczenie naszych domów . Doskonale sprawdziły się charakterystyczne dla naszej miejscowości tablice z numerami posesji, na których widnieje wizerunek bociana. Obecnie większość mieszkańców już takie posiada – powiedziała, chwaląc stosunki sąsiedzkie Agnieszka Babula ze Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Niedźwiedzice. 

Tytuł Najpiękniejszej Dolnośląskiej Wsi jest przechodni – w ubiegłym roku zwycięzcą konkursu zostało Chełmsko Śląskie, z kolei dwa lata temu zaszczyt ten przypadł wsi Czaple z gminy Pielgrzymka. Wszystkie miejscowości, które od 2009 roku, kiedy konkurs został zorganizowany po raz pierwszy, łączy jedna rzecz – statuetka w postaci koguta, która co roku wędruje do zwycięskiej miejscowości. Na piórach jego ogona wyrzeźbiono nazwy wszystkich wsi, które nosiły miano najpiękniejszej na Dolnym Śląsku. Teraz do tego grona dołączają również Niedźwiedzice.

W całej dziewięcioletniej historii konkursu jest to pierwsze zwycięstwo nie tylko miejscowości z Gminy Chojnów, ale także z całego powiatu legnickiego - to ogromny zaszczyt. Jestem dumny z zaangażowania mieszkańców, którzy stanęli na wysokości zadania, prezentując wszystkie walory sołectwa. Zwycięstwo w konkursie stanowi swoistą nagrodę dla wszystkich organizacji działających na terenie Gminy Chojnów, które w ostatnich latach mocno się zaktywizowały. – Komentował po oficjalnym ogłoszeniu werdyktu jury Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz. Na wizerunek Niedźwiedzic z pewnością miała wpływ także nasza nowatorska dla środowiska wiejskiego forma partycypacji społecznej - budżet obywatelski, w którym można realizować również projekty podnoszące estetykę wsi. – dodał Wójt. Mam nadzieję, że zaszczytny tytuł dla Niedźwiedzic doda pewności siebie mieszkańcom pozostałych miejscowości Gminy Chojnów, które bez wątpienia mogą ubiegać się o najwyższe tytuły, bo ciężka praca, zaangażowanie i wspólny cel prowadzi do sukcesu.

7 października w Gminie Chojnów odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród w poszczególnych kategoriach.  Mieszkańcy Niedźwiedzic oraz przedstawiciele pozostałych miejscowości  z Dolnego Śląska biorących udział w konkursie spotkają się, aby wspólnie uczcić wyróżnienia. Z tej okazji zostanie zorganizowana biesiada, na której z pewnością nie zabraknie atrakcji. Na razie nie mogę powiedzieć wiele, ale zapewniam Państwa, że tu w Niedźwiedzicach potrafimy nie tylko dobrze gospodarować, ale też dobrze bawić! - zapowiada Józef Przyłucki, Radny Gminy Chojnów i sołtys Niedźwiedzic. 

 • DSC_0044.JPG
 • DSC_0048.JPG
 • DSC_0050.JPG
 • DSC_0067.JPG
 • DSC_0089.JPG
 • DSC_0104.JPG
 • DSC_0120.JPG
 • DSC_0141.JPG
 • DSC_0157.JPG
 • DSC_0162.JPG
 • DSC_0171.JPG
 • DSC_0176.JPG
 • DSC_0189.JPG
 • DSC_0240.JPG
 • DSC_0271.JPG
 • DSCF6042.JPG
 • DSCF6053.JPG
 • DSCF6056.JPG
 • DSCF6103.JPG
 • DSCF6111.JPG

wstecz

Kontakt

Gmina Chojnów
ul. Fabryczna 1,
59-225 Chojnów
tel. +48 76 818 85 02

e-mail: urzad@gmina-chojnow.pl

Banery

Stopka