Gmina Chojnów

Aktualności - rok 2018

  • -

Dożynki Gminne w Rokitkach coraz bliżej

Tegoroczne Dożynki Gminne odbędą się w Rokitkach i wiele wskazuje na to, że szykuje się fantastyczna zabawa. Ci, którzy pamiętają ubiegłoroczny niezwykle udany koncert grupy AfterParty w Witkowie i tym razem nie poczują się zawiedzeni. Mieszkańcy największej gminy Powiatu Legnickiego będą bowiem bawić się przy dźwiękach zespołu „BOYS” - legendy polskiej muzyki rozrywkowej. Co jeszcze czeka nas podczas święta plonów Gminy Chojnów?

Dożynki to tradycyjne święto rolnicze, odbywające się po zakończeniu żniw. Huczne zabawy na przełomie sierpnia i września przez setki lat wpisały się w rytm życia polskiej wsi. Czy dożynki to impreza skierowana wyłącznie do rolników i mieszkańców wsi? Zdecydowanie nie! Tego, że wieś jest niezwykle gościnna, a repertuar tego typu wydarzeń może zainteresować nawet zatwardziałych mieszczuchów, dowodzi zainteresowanie, z jakim co roku spotykają się Dożynki Gminy Chojnów. 

Zapraszam Państwa do wspólnej zabawy podczas tegorocznych dożynek gminnych. Zakończenie żniw to bardzo ważne święto całej naszej społeczności i chcemy dzielić się z Państwem naszą radością. Gmina Chojnów i jej mieszkańcy zapraszają, aby wspólnie cieszyć się latem przy doskonałej muzyce. – mówił w rozmowie z nami Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz. 

Tegoroczna zabawa organizowana jest w Rokitkach, a muzyka, którą będziemy mogli usłyszeć to z pewnością pierwsza liga muzyki rozrywkowej. Gwiazdą Dożynek Gminnych w Rokitkach będzie grupa BOYS – autorzy niezliczonej liczby przebojów, takich jak „Wolność” czy „Jesteś Szalona”. Występują na scenie nieprzerwanie od 1991 roku, a w tym czasie ich płyty 6-krotnie okryły się platyną i 2-krotnie złotem, czyniąc BOYSÓW najbardziej cenionym zespołem nurtu Disco Polo. 

Świętowanie rozpocznie się 2 września tuż przed południem. Zanim na scenie pojawi się gwiazda, czeka nas mnóstwo innych, nie mniej ciekawych atrakcji. Program imprezy jest bardzo bogaty.  W Rokitkach czekać na nas będą lokalne specjały, loteria fantowa, stragany z rękodziełem oraz strefa  dla najmłodszych, czyli dmuchane zamki i animatorzy zabaw. W trakcie oficjalnego rozpoczęcia, które zacznie się o godzinie 13:00, będziemy mogli zobaczyć korowód wieńców dożynkowych. Te misternie wykonane ozdoby są wykonane z darów natury. Tradycja i technika ich tworzenia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Każde z sołectw gminy zaprezentuje swój wieniec, a spośród nich zostanie wybrany ten najładniejszy. Zwycięskie sołectwo poznamy jeszcze w trakcie trwania dożynek. Przemarszowi delegacji wieńcowych wtórować będzie koncert orkiestry dętej.

Miłośników folkloru poza stoiskami rękodzielników i wieńcami dożynkowymi z pewnością zainteresują występy zespołów ludowych. Na scenie będziemy mogli tego dnia zobaczyć i usłyszeć „Kalinki” z Rokitek, „Goliszowian” z Goliszowa oraz „Przyjaciółki” z Niedźwiedzic. Te grupy już nieraz udowodniły, że żywiołowością występów mogą konkurować z każdą gwiazdą wieczoru. Spodziewajmy się więc, że i tym razem dadzą z siebie wszystko i zgromadzą wierną publiczność. 

Dożynki Hminne w Rokitkach to prawdziwa muzyczna różnorodność. Poza orkiestrą dętą, folkiem, muzyką taneczną usłyszeć będziemy mogli także muzykę disco rodem z lat 70. Zespół BABLON to zaproszona przez organizatorów grupa grająca covery Boney M. Obecnie zespół występuje w międzynarodowym składzie - muzycy pochodzą z Kamerunu, Republiki Konga i oczywiście z Polski. „Rivers Of Babylon”, „Rasputin” czy „Daddy Cool” to tylko część utworów, które na stałe weszły do kanonu muzyki dyskotekowej. Z pewnością nie zabraknie ich w trakcie koncertu na który składać się będą największe przeboje Boney M.

W programie znalazło się także miejsce na niecodzienne sportowe show. Pokaz Timbersports w wykonaniu mistrzów Polski tej dyscypliny, w tym mieszkańca Rokitek Krzysztofa „Słonia” Majweskiego, z pewnością będzie bardzo widowiskowy. Timbersports to międzynarodowa seria zawodów w cięciu i rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, siekiery i piły ręcznej. Wszystko w jak najkrótszym czasie i z jak największą precyzją. Przecięcie ogromnego pnia drzewa wymaga szybkości i niezwykłej siły, a tej z pewnością nie zabraknie żadnemu z zawodników.  Czy ich źródłem stanie się słynny mikroklimat panujący w Rokitkach, czy może specjały serwowane przez tamtejsze gospodynie? Przekonać o tym będzie można się samemu już 2 września podczas Dożynek Gminy Chojnów, do czego serdecznie zachęcamy! 

  • -

wstecz

Kontakt

Gmina Chojnów
ul. Fabryczna 1,
59-225 Chojnów
tel. +48 76 818 85 02

e-mail: urzad@gmina-chojnow.pl

Banery

Stopka