Gmina Chojnów

GCHBO 2020

  • logo GCHBO

Piąta - jubileuszowa edycja Gminnego Chojnowskiego Budżetu Obywatelskiego z rekordowo wysoką frekwencją

19,99% wyniosła frekwencja podczas głosowania w ramach Gminnego Chojnowskiego Budżetu Obywatelskiego. W zakończonym w niedzielę głosowaniu na inwestycje, które będą realizowane w 2020 r., oddano 1524 głosy – znacznie więcej niż w poprzedniej edycji.

Głosowanie na projekty zgłoszone do piątej, jubileuszowej edycji Gminnego Chojnowskiego Budżetu Obywatelskiego trwało od godz. 10.00 do  godz. 14.00  w dniu 2 lutego 2020 r. Pod głosowanie poddano 43 zadania z 27 miejscowości Gminy Chojnów. Mieszkańcy mogli dokonać wyboru w jednym spośród 23 stacjonarnych punktów głosowania. W głosowaniu wzięło udział 1524 mieszkańców. Ogółem frekwencja w Gminie Chojnów wyniosła 19,99%
Największą frekwencję odnotowano w miejscowościach: Jerzmanowice – 67,23%; Kolonia Kołłątaja – 67,15%, Czernikowice – 50,68%. Zgodnie z § 6 Zasad Gminnego Chojnowskiego Budżetu Obywatelskiego w Gminie Chojnów stanowiących Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XIV.108.2019 Rady Gminy Chojnów z dnia 29 października 2019 r. w sprawie ustalenia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami w ramach Gminnego Chojnowskiego Budżetu Obywatelskiego (Dz. U. Woj. Dolnośląskiego z 2019 r., poz. 6787)   w związku z dużym zaangażowaniem mieszkańców oraz wysoką frekwencją wynoszącą ponad 50% Wójt Gminy Chojnów przyznaje dodatkowe środki na realizację drugiego projektu w miejscowościach:
• Jerzmanowice,
• Kolonia Kołłątaja,
• Czernikowice.
Zgodnie z decyzją Wójta wszystkie te miejscowości otrzymały  możliwość realizacji drugiego zadania. 
Już po raz piąty mieszkanki i mieszkańcy Gminy Chojnów mogli zagłosować na projekty budżetu obywatelskiego. Dziesiątki zrealizowanych inwestycji jak place zabaw, boiska, rozbudowa oświetlenia drogowego, siłownie zewnętrzne świadczą o skuteczności i zasadności tego narzędzia. Rosnące zaangażowanie mieszkańców Gminy Chojnów w GChBO bardzo cieszy. Widać wyraźnie, że budżet obywatelski stał się impulsem do tego, by społeczeństwo mocniej zainteresowało się życiem gminy. To bardzo pozytywne – podkreśla Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz. Uzyskane w tym roku wyniki pokazują też, że autorzy projektów potrafią skutecznie zareklamować swoje propozycje i skłonić mieszkańców, by oddali na nie głos. To również miało wpływ na rosnącą liczbę uczestników. Rekordowa frekwencja w miejscowościach Jerzmanowice i Kolonia Kołłątaja wynosząca ponad 67% jest powodem do dumy nie tylko dla wnioskodawcy, ale także wszystkich mieszkańców miejscowości, którzy poparli inicjatywę. Budujące jest także zaangażowanie takich miejscowości jak Czernikowice, Gołocin, Groble i Dobroszów, w których mieszkańcy osiągnęli blisko 50% frekwencję. Serdecznie gratuluję zaangażowania i zachęcam do dalszego współudziału w decydowaniu o naszej gminie, o miejscu, w którym mieszkamy. Korzystajmy z naszych praw i decydujmy o tym, na co wydać środki przeznaczone na nasze najbliższe otoczenie.
W  5. edycji GChBO zostaną zrealizowane 34 projekty z 27 miejscowości na kwotę ponad 333 tys. zł
Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Chojnów www.gmina-chojnow.bip.net.pl przedstawiamy pełne wyniki tegorocznego głosowania.
Dziękujemy za udział w tej edycji budżetu i zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w kolejnych latach.

Kontakt

Gmina Chojnów
ul. Fabryczna 1,
59-225 Chojnów
tel. +48 76 818 85 02

e-mail: urzad@gmina-chojnow.pl

Banery

Stopka