Gmina Chojnów

Budżet Obywatelski

  • alt: logo gchbo

Gminny Chojnowski Budżet Obywatelski (GChBO)

Boisko do siatkówki, wycieczka dla uczniów, a może siłownia plenerowa? Jeśli masz pomysł, co warto byłoby zmienić w twojej miejscowości, możesz się nim podzielić. Dzięki Gminnemu Chojnowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu każdego roku na zadania i inwestycje zaproponowane przez mieszkańców Gminy Chojnów wydawane są kolejne środki.

To doskonała okazja, by zwrócić uwagę na to, czego brakuje mieszkańcom Gminy Chojnów na co dzień. Jeżeli wychodząc z domu widzimy, że w okolicy przydałby się plac zabaw lub wiata rekreacyjna, to dzięki budżetowi obywatelskiemu mogą się one tam pojawić. Mieszkańcy naszej Gminy jako jedni z niewielu gmin wiejskich na Dolnym Śląsku mają możliwość zgłaszania swoich pomysłów, dyskutowania o nich, a następnie wyboru najlepszych rozwiązań w głosowaniu. – mówi Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz. Z roku na rok inicjatywa cieszy się coraz większą popularnością. Mieszkańcy Gminy chętnie dzielą się swoimi projektami, a najlepsze z nich są później realizowane. Za pieniądze z budżetu powstały m.in. siłownie plenerowe, place zabaw, ogrodzenia obiektów rekreacyjno – sportowych czy dodatkowe punkty oświetleniowe. – To fantastyczny pomysł – komentuje pani Magdalena, mama 2-letniej Oliwki. – Moja córka nie wyobraża sobie spaceru bez skorzystania z placu zabaw, który powstał niedaleko naszego domu – zachwala jedną z inwestycji GChBO.

Jak zgłosić własny projekt:

  1. Najpierw należy wypełnić formularz i zapoznać się z regulaminem danej edycji GChBO. W kolejnych latach wprowadzane są udoskonalenia, które mogą wpłynąć na obowiązki formalne wnioskodawców. Dokumenty te są dostępne urzędzie lub na stronie www.gmina-chojnow.pl w sekcji "Dla Mieszkańca" w zakładce "Budżet Obywatelski"
  2. Do każdego formularza zgłoszeniowego trzeba dołączyć listę z podpisami 20 osób, które popierają nasz projekt.
  3. Potrzebny będzie też wstępny kosztorys projektu. Musimy sprawdzić ile nasza miejscowość ma do wydania pieniędzy w budżecie partycypacyjnym. Każdy projekt musi być przypisany do danej miejscowości z Gminy Chojnów.
  4. Projekt musi być spełniać kilka warunków:
    • musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku.
    • teren, na którym zlokalizowany jest projekt, powinien być ogólnodostępny, aby mogli z niego korzystać wszyscy mieszkańcy Gminy Chojnów.

Kontakt

Gmina Chojnów
ul. Fabryczna 1,
59-225 Chojnów
tel. +48 76 818 85 02

e-mail: urzad@gmina-chojnow.pl

Banery

Stopka